Alexa92
Status użytkoenika Alexa92
0

Prezerwatywa–twoja intymna przyjaciółka

Używanie prezerwatyw jest jedną z najstarszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Na jej popularność składa się jednak wiele czynników, także kulturowo-społecznych. Do najważniejszych należą: seksualne wyzwolenie społeczeństwa zapoczątkowane erą dzieci-kwiatów, odkrycie wirusa HIV, rozwój nauki i wykrywanie kolejnych zagrożeń związanych z życiem intymnym (np. wirusa HPV, powodującego raka szyjki macicy).

Ponieważ wśród metod antykoncepcji jedynie prezerwatywa jednocześnie zapobiega ciąży i redukuje intymne zagrożenia zdrowotne dla obu płci, powinna stać się „przyjaciółką” nie tylko mężczyzn, ale i kobiet.


Obecnie większość prezerwatyw jest produkowana z cienkiego, ale trwałego i elastycznego materiału – lateksu. Co prawda wytwarza się również prezerwatywy ze zwierzęcych jelit, ale to tylko ok. 1% światowej produkcji. Ich niepopularność wynika między innymi z podstawowej wady: nie chronią przed chorobami przenoszonymi droga płciową! Inaczej niż prezerwatywy lateksowe, które w dużym stopniu (aczkolwiek nie w 100%) zapobiegają przenoszeniu drobnoustrojów i wirusów wywołujących kiłę, rzeżączkę, rzęsistkowicę i wirusa HIV.


Skuteczność prezerwatywy w ochronie przed wirusem HIV nie jest całkowita i według różnych opracowań wynosi 80-98%.


Prezerwatywa, jak każda metoda antykoncepcyjna, może okazać się zawodna. W trakcie stosunku istnieje ryzyko jej pęknięcia lub zsunięcia się. Może również być po prostu uszkodzona. Wybierając tę metodę należy przestrzegać pewnych zasad:
  • kupować prezerwatywy w sprawdzonym miejscu (najlepiej w aptece),
  • przestrzegać ich daty ważności,
  • po zakupie odpowiednio je przechowywać, a więc nie narażać ich na uszkodzenia mechaniczne,
  • co często najważniejsze, odpowiednio zakładać na męskie prącie.
W badaniach skuteczność prezerwatywy według indeksu Pearla określa się na 8-10. Wyniki są zdecydowanie lepsze w przypadku osób, które umiejętnie posługują się prezerwatywami – indeks Pearla spada do wartości 3,1-4,8. A u kobiet powyżej 35 roku życia, czyli bardziej doświadczonych niż nastolatki, nawet do wartości 1,7.

Prezerwatywa tworzy barierę powstrzymującą nasienie, które podczas wytrysku (ejakulacji) dostaje się do pochwy. Dlatego,
w związku z rozprzestrzenianiem się wirusów, należy traktować prezerwatywę jako dodatkową i – co warto podkreślić z całą stanowczością – konieczną profilaktykę, bez względu na stosowanie innych metod. Oczywiście, używanie prezerwatyw może wykluczyć wystąpienie uczulenia na lateks lub obniżenie doznań seksualnych jednego z partnerów.

Jeśli żaden z tych problemów Cię nie dotyczy, nie wstydź się nosić prezerwatywę w torebce lub trzymać ją w szafce nocnej, nawet jeśli nie masz stałego partnera. Nie wstydź się również nakłaniać partnera do używania prezerwatyw lub nawet tego żądać. Pamiętaj, tu nie chodzi tylko o zabezpieczenie przed ciążą, ale przede wszystkim o Twoje zdrowie intymne, a czasem także życie.


Jeśli Twój mężczyzna lub chłopak będzie się jednak wzbraniał przed używaniem prezerwatywy, spróbuj zrobić z jej zakładania część bardzo podniecającej gry wstępnej, a z jej stosowania – element wzmagający lub przedłużający wasze doznania. Pomyśleli o tym również producenci, oferując całą gamę nietypowych prezerwatyw.


Dzięki nim macie możliwość rozkoszowania się nowymi wrażeniami podczas stosunku seksualnego. Dostarczają ich prezerwatywy smakowe (przeznaczone do fellatio) lub zwiększające doznania partnerki/partnera kondomy z różnego rodzaju wypustkami. Do wielu prezerwatyw dodaje się także specjalne środki nawilżające, plemnikobójcze lub opóźniające wytrysk. Te ostatnie przeznaczone są głównie dla mężczyzn z tendencją do przedwczesnego orgazmu.


Stosowanie prezerwatywy nie wymaga skomplikowanych zabiegów, jest ona gotowa do użycia od razu po dokonaniu zakupu. A kupić można ją obecnie prawie wszędzie – w aptekach, supermarketach i na stacjach benzynowych. Żadna metoda antykoncepcji, a jednocześnie ochrona przed zakażeniami i wirusami, nie jest tak łatwo dostępna. Aż żal z niej nie korzystać…

2010-05-03 17:53:09


token


powrót
Supermodel.pl - portal o modzie modelingu i modelkach. Najnowsze informacje ze świata mody, ciekawe artykuły. Moda w pigułce, porady modelingowe, moda, modeling, modelki, moda, modeling, modelki
Mapa strony  |   FAQ  |   Reklama  |   Polityka prywatności  |   Regulamin  |   Kontakt      
Copyrights © Supermodel.pl 2009