migdalki1112
Status użytkoenika migdalki1112
0

jak powstał serial hannah montana

Hannah Montana to amerykański sitcom dla młodzieży, należący do kanonu Disney Channel Original Series. Zadebiutował 24 marca 2006 na Disney Channel USA i szybko zdobył popularność, a od 2 grudnia 2006 jest emitowany w polskim Disney Channel, zaś od 6 września 2008 można go w Polsce oglądać w TVP1. Serial opowiada o dziewczynie prowadzącej podwójne życie jako Miley Stewart, przeciętna nastolatka i Hannah Montana, światowej sławy nastoletnia piosenkarka pop. Jej druga osobowość jest jednak bardzo pilnym sekretem, o którym wie tylko rodzina i najbliżsi przyjaciele.

Hannah Montana jest obecnie bijącym rekordy popularności na świecie serialem i najchętniej oglądanym Disney Channel Original Series[potrzebne źródło]. Grająca w nim główną i tytułową rolę Miley Cyrus jest jedną z najpopularniejszych nastoletnich gwiazd na świecie[potrzebne źródło]. W USA, emisja ostatniego, czwartego, sezonu serialu o nazwie "Hannah Montana Forever" zakończyła się 16 stycznia 2011 r.[1][2][3][4] Oprócz tego serial doczekał się licznych ścieżek dźwiękowych, trasy koncertowej Best of Both Worlds Tour i filmu koncertowego pod tym samym tytułem oraz kinowej ekranizacji Hannah Montana: Film wydanej w kwietniu 2008. W 2007, 2008 i 2009 otrzymywał nominację do nagrody Emmy w kategorii "Najlepszy Program Dziecięcy", jednak ani razu nie zwyciężył[5][6][7].

Produkcja[edytuj]

Współtwórcą Hannah Montany jest Michael Poryes, który jest współtwórcą wcześniejszego hitu Disney Channel Świat Raven. Serial jest produkowany przez It's a Laugh Productions i Michael Poryes Productions wraz z Disney Channel Original Productions i kręcony w Sunset Bronson Studios wHollywoodLos AngelesKalifornia.

Pomysł na ten serial narodził się wraz z odcinkiem serialu Świat Raven "Goin' Hollywood", który miał oryginalnie służyć jako pilot serialu Better Days, w którym dzieciak grający w serialu pod tym samym tytułem miał zmagać się z normalnym życiem. Odcinek "New Kid in School" miał być jego pierwszym odcinkiem. Finalistka programu American Juniors Jordan McCoy i piosenkarka pop/R&B JoJo (która odrzuciła rolę)[8] dostały propozycję głównej roli Zoe Stewart. Miley Cyrus miała oryginalnie zagrać jej „najlepszą przyjaciółkę”[9] Lilly Romero, później zmienioną na Lilly Truscott. Twórcy doszli do wniosku, że dziewczyna byłaby lepsza w głównej roli, dlatego obsadzono ją jako Zoe Stewart/Hannah Montana. Potem imię Zoe Stewart zmieniono na Miley, oprócz tego często zmieniano nazwisko Hannah Montany (m.in. na Anna Cabana, Samantha York i Alexis Texas).

W grudniu 2006 Disney potwierdził plany wydania wszelkich produktów związanych z Hannah Montany, takich jak ubrania, biżuteria, ozdoby i lalki w różnych sklepach[10]. Play Along Toys wydał lalki Hannah Montana z ubraniami, śpiewające i lalki Miley Stewart, a także inne produkty w sierpniu 2007. Więcej lalek Hannah, jak i lalki Lilly, Olivera i Jake'a Ryana zostały wydane w listopadzie 2007. Były one jednymi z najpopularniejszych świątecznych lalek w 2007 roku[11].

Według Daily DispatchHannah Montana miała w 2008 aż 200 milionów widzów. "Gdyby widzowie Miley byli państwem, mogliby być piątą największą populacją świata – z Brazylią na miejscu pierwszym"[12]. W lutym 2008 odbyło się międzynarodowe spotkanie z udziałem 80 osób, na którym dyskutowano o przyszłości Hannah Montana[13]. Na spotkaniu były reprezentowane wszystkie biznesowe części Disneya.

Czołówka[edytuj]

W czołówce serialu jest wykorzystywany utwór Hannah Montany "Best of Both Worlds". Został on napisany przez Matthew Gerrarda oraz Robbie Nevila i wyprodukowany przez Gerrarda. Znalazł się on na ścieżce dźwiękowej do pierwszego sezonu serialu, Hannah Montana. Słowa piosenki opowiadają o prowadzeniu podwójnego życia jako normalna dziewczyna i gwiazda, a sam tytuł oznacza "Najlepsze z obu światów". Pełna wersja piosenki trwa niecałe trzy minuty, lecz w czołówce używany jest fragment trwający niecałą minutę (pierwsza zwrotka i refren). Przed "Best of Both Worlds" na piosenkę w czołówce były typowane "Just Like You" i "The Other Side of Me".

Czołówka pierwszego sezonu składa się głównie z fragmentów odcinków. Zostają w niej przedstawieni główni aktorzy, oprócz tego możemy w niej zobaczyć Hannah na koncercie. W drugim sezonie czołówka minimalnie się zmieniła, bo choć jej budowa wyglądała tak samo, to pojawiły się nowe fragmenty odcinków, a do głównej obsady dołączył Moisés Arias jako Rico.

W trzecim sezonie pojawiła się zupełnie nowa czołówka. Jest ona stylizowana na Times Square, pojawiają się nowe fragmenty odcinków. Aktorzy przedstawieni są na nowych tablicach, podobnych do telebimów. Oprócz tego zmianie uległa piosenka w tle – wciąż jest to "Best of Both Worlds", lecz zremixowane, znane oficjalnie jako 2009 Movie Mix; nowa wersja pochodzi z filmu Hannah Montana i jego ścieżki dźwiękowej, za to nie uwzględniony na ścieżce do trzeciego sezonu serialu.

Proces sądowy[edytuj]

23 sierpnia 2007 Buddy Sheffield oskarżył Disneya o plagiat pomysłu na serial. Oskarżyciel stwierdził, że w 2001 zaproponował Disney Channelprodukcję swojego serialu Rock and Roland, który opowiadał o nastolatku, który prowadzi podwójne życie jako uczeń szkoły średniej oraz gwiazdarocka. Proces wykazał, że stacji początkowo pomysł spodobał się ale ostatecznie został odrzucony[14].

Obsada główna[edytuj]

BohaterAktorPolski dubbingSezony
Miley Stewart/Hannah Montana Miley Cyrus Julia Hertmanowska 1-4
Lilly Truscott/Lola Luftnagle Emily Osment Julia Kołakowska 1-4
Oliver Oken/Mike Standbey III Mitchel Musso Mateusz Narloch 1-3[A]
Jackson Stewart Jason Earles Marcin Hycnar 1-4
Robby Stewart Billy Ray Cyrus Krzysztof Banaszyk 1-4
Rico Suave Moisés Arias Wit Apostolakis-Gluziński 2-4[B]
  • A^ W sezonie czwartym w roli drugoplanowej.
  • B^ W sezonie pierwszym w roli drugoplanowej.

Odcinki[edytuj]

SezonOdcinkiPremiera serii Stany ZjednoczoneFinał serii Stany ZjednoczonePremiera serii PolskaFinał serii Polska
  1 26 24 marca 2006 30 marca 2007 2 grudnia 2006 27 kwietnia 2007
  2 30 23 kwietnia 2007 12 października 2008 17 sierpnia 2007 10 marca 2010
  3 30[15] 2 listopada 2008 14 marca 2010 14 marca 2009 24 lipca 2010[16]
  4 15[17] 11 lipca 2010[18] 16 stycznia 2011[19] 18 września 2010[16] 23 kwietnia 2011

Filmy[edytuj]

Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert[edytuj]

Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert to film koncertowy, zawierający nagranie koncertu z trasy koncertowej Best of Both Worlds Tour. Został wyprodukowany przez Walt Disney Pictures i jest wyświetlany w technice 3D przez Disney Digital 3-D. Film był limitowanie wyświetlany w 638 kinach na świecie przez tydzień, premierowo w USA i Kanadzie od 1 do 7 lutego 2008. W trakcie pierwszego weekendu wyświetlania (1–3 lutego) w USA film zarobił 29 milionów dolarów[potrzebne źródło]. W Polsce jego premiera odbyła się telewizyjnie, 12 września 2008 na Disney Channel

2011-09-20 12:16:36


token


powrót
Supermodel.pl - portal o modzie modelingu i modelkach. Najnowsze informacje ze świata mody, ciekawe artykuły. Moda w pigułce, porady modelingowe, moda, modeling, modelki, moda, modeling, modelki
Mapa strony  |   FAQ  |   Reklama  |   Polityka prywatności  |   Regulamin  |   Kontakt      
Copyrights © Supermodel.pl 2009