Ikony mody
pioro

Yves Saint-Laurent - projektant, imprezowicz, kolekcjoner sztuki.

 

Yves Saint Laurent projektant, imprezowicz, kolekcjoner sztuki.

Dziś nikomu nie trzeba tłumaczyć, co oznacza skrót YSL. Pochodzący od imienia i nazwiska słynnego projektanta mody jest rozpoznawany przez ludzi na całym świecie. 

Yves Saint-Laurent urodził się w Algierii, w 1936 roku w jednej z bardziej szanowanych rodzin w Oranie. W wieku 17 lat, wraz z kilkoma szkicami pojechał do Paryża i spotkał się z głównym edytorem francuskiego Vogue'a - Michel'em de Brunhoff'em, który nie tylko opublikował część rysunków młodego Yves'a, ale także przedstawił go Christian'owi Dior'owi. To właśnie w domu mody Dior'a Yves stawiał swoje pierwsze kroki jako projektant, a po śmierci jego założyciela stał się jego głównym projektantem. 

W 1960 roku został powołany do wojska, gdzie prześladowania wśród współtowarzyszy broni doprowadziły go do załamania nerwowego. Yves wylądował w szpitalu psychiatrycznym, znanym z sadystycznych metod leczenia, m.in. elektrowstrząsów. 

Po wyjściu ze szpitala i wygraniu procesu z domem Dior'a o zerwanie kontraktu z nim, wraz ze swym partnerem Pierre Berge założył firmowany własnym nazwiskiem dom mody.

Kolejne lata przynosiły mu wiele sukcesów, a ogromna część jego twórczości zdobyła miano przełomowych w historii mody. W 1966 roku zaprojektował pierwszy smoking dla kobiet, jako pierwszy również stworzył pełnorozmiarową kolekcję pret-a-porter. 

Jego pierwszą klientką była Catherine Deneuve, która zaśpiewała dla niego na uroczystej kolacji z okazji przejścia na emeryturę w 2002 roku.

Yves Saint-Laurent nie stronił od imprez, znany był nie tylko ze swej słabości do alkoholu, ale także zamiłowania do mocniejszych używek (kokainy). Ten styl życia przyczynił się do podupadnięcia na zdrowiu i śmierci na raka mózgu w wieku 71 lat, w 2008 roku.

Na początku 2009 roku zorganizowano aukcję dzieł sztuki gromadzonych przez projektanta i jego partnera od 1950 roku. W trakcie aukcji został pobity rekord kwoty, jaką zapłacono za obraz Matisse'a, który został sprzedany za niebagatelną sumę 32 milionów euro.

 

powrót powrót 
Supermodel.pl - portal o modzie modelingu i modelkach. Najnowsze informacje ze świata mody, ciekawe artykuły. Moda w pigułce, porady modelingowe, moda, modeling, modelki, moda, modeling, modelki
Mapa strony  |   FAQ  |   Reklama  |   Polityka prywatności  |   Regulamin  |   Kontakt      
Copyrights © Supermodel.pl 2009