Rozmaitości
pioro

Luteina dobra na oczy

Papryka Codzienna praca przed komputerem nie pozostaje obojętna dla naszego wzroku, dlatego warto dbać o oczy spożywając luteinę.

Luteina należy do karotenoidów. Występuje w żółtych i pomarańczowych warzywach i owocach oraz zielonych liściach warzyw. Największe zawartości luteiny odnotowano  w zielonych liściach warzyw takich jak: jarmuż, szpinak, roszponka, natka pietruszki, koper, zielona sałata, oraz w żółtych pomarańczowych i zielonych warzywach takich jak: dynia, cukinia, brokuły, papryka, groszek zielony. Dość duże ilości luteiny znajdują się również w grochu oraz fasolce szparagowej.

Owoce zawierają na ogół mniej luteiny niż warzywa. Najwyższe zawartości stwierdzono w nektarynkach i jeżynach. Ponadto są obecne w agreście, awokado, jagodach,   kiwi, malinach, porzeczkach czarnych.

CukiniaLuteina wraz zeaksantyną  (strukturalnym izomerem luteiny) wykazuje duże powinowactwo do gałki ocznej i gromadzi się w dwóch obszarach oka, w soczewce i najwrażliwszej centralnej części siatkówki – plamce żółtejLuteina wykazuje ochronna rolę w stosunku do pręcików występujących w części obwodowej, natomiast zeaksantyna pełni ochronną rolą w stosunku do czopków zlokalizowanych w części centralnej.

mat.czytelniazdrowia.pl

powrót powrót 
Supermodel.pl - portal o modzie modelingu i modelkach. Najnowsze informacje ze świata mody, ciekawe artykuły. Moda w pigułce, porady modelingowe, moda, modeling, modelki, moda, modeling, modelki
Mapa strony  |   FAQ  |   Reklama  |   Polityka prywatności  |   Regulamin  |   Kontakt      
Copyrights © Supermodel.pl 2009