Rozmaitości
pioro

Dobrodziejstwa zielonej herbaty

 

Dobrodziejstwa zielonej herbatyZielona herbata to najpopularniejszy napój krajów azjatyckich. Już jakiś czas temu zadomowił się także w Europie, po trosze dzięki swym walorom smakowym, po trosze dzięki zbawiennemu wpływowi na zdrowie i samopoczucie. Dobra zielona herbata nie ma nic wspólnego z ekspresowymi torebkami za 2 zł za opakowanie, bo ta naprawdę wysokiej jakości potrafi kosztować nawet 300 dolarów za kilogram. 

Zielona herbata powinna być odpowiednio parzona, zgodnie z regułą: "herbata odda wszystko, co w niej tkwi, jeśli otrzyma wszystko czego potrzebuje". Oprócz odpowiedniej ilości suszu, ważna jest także jakość i temperatura wody (60-85 stopni Celsjusza, najlepiej woda źródlana lub przefiltrowana), a także długość parzenia, czyli nie dłużej niż 3 minuty. 

Czy wiesz, że zieloną herbatę należy najpierw "przepłukać"? Pierwsze parzenie tego napoju powinno powędrować do... zlewu! Do picia nadaje się dopiero drugie parzenie, a te same listki zaparzać można nawet 6 razy. Oprócz całej gamy aromatów, herbata zielona zawiera także sporą ilość witami oraz minerałów i mikroelementów, m.in. witaminy A, B, B2, C, E, K oraz fluor, żelazo, sód, wapń, potas, cynk. Japończycy wymieniają aż 61 dolegliwości, w walce z którymi zielona herbata działa wspomagająco. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami herbata chroni przed zawałem serca, stymuluje krązenie, zapobiega zwężaniu się naczyć krwionośnych, obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyka zachorowań na raka, wzmacnia zęby i kości, zapobiega próchnicy, reguluje procesy trawienne. Pozytywny wpływ zielonej herbaty potwierdza także zjawisko tzw. "azjatyckiego paradoksu". Współcześnie Azjaci palą bardzo duże ilości papierosów, a zachorowania na nowotwory i choroby układu krążenia są wśród nich relatywnie słabo rozpowszechnione. Naukowcy z Yale School of Medicine twierdzą, że stosunkowo niewielka zachorowalność na te choroby to właśnie rezultat spożywania dużej ilości zielonej herbaty.

Zielona herbata to także doskonały sposób na pobudzenie organizmu, bo w przeciwieństwie do "małej czarnej" kofeina zawarta w herbacie wolniej wchłania się do organizmu, więc efekt pobudzenia jest bardziej długotrwały. 

Jak wszystko, tak i zielona herbata ma przeciwskazania. Lista ich nie jest długa, znajdują się na niej przede wszystkim osoby z wrzodami żołądka, które powinny zrezygnować z jej spożywania, ponieważ pobudza ona wytwarzanie soków żołądkowych. Nie zaleca się także picia dużej ilości herbaty kobietom planującym dzieci lub będącym w ciąży, a także osobom cierpiącym na bezsenność, czy nerwowość. Pamiętaj także, by nie popijać nią lekarstw! 

 

powrót powrót 
Supermodel.pl - portal o modzie modelingu i modelkach. Najnowsze informacje ze świata mody, ciekawe artykuły. Moda w pigułce, porady modelingowe, moda, modeling, modelki, moda, modeling, modelki
Mapa strony  |   FAQ  |   Reklama  |   Polityka prywatności  |   Regulamin  |   Kontakt      
Copyrights © Supermodel.pl 2009